Nominalizările la Premiile Gopo, 2021

0
359

Acasă (r. Radu Ciorniciuc), colectiv (r. Alexander Nanau), Ivana cea groaznică (r. Ivana Mladenovic) şi Tipografic majuscul (r. Radu Jude) sunt filmele care intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo la categoria Cel mai bun film de lungmetraj. Câştigătorii vor fi anunţaţi în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 28 iunie 2021.

16 lungmetraje româneşti lansate în cinematografe sau pe platforme VOD în 2020 au fost luate în considerare de juriul 2021 pentru desemnarea nominalizărilor la cea de-a 15-a ediţie a Galei Premiilor Gopo. Filmele cu cele mai multe nominalizări sunt: Urma (12 nominalizări), Ivana cea groaznică (12 nominalizări), Tipografic majuscul (10 nominalizări), Acasă (7 nominalizări) şi 5 minute (7 nominalizări).

Alexander Nanau (colectiv), Ivana Mladenovic (Ivana cea groaznică), Radu Ciorniciuc (Acasă) şi Radu Jude (Tipografic majuscul) sunt nominalizaţii categoriei Cea mai bună regie.

La categoria Cea mai bună actriţă într-un rol principal concurează Diana Cavallioti (5 minute), Ivana Mladenovic (Ivana cea groaznică) şi Irina Rădulescu (Urma), în timp ce Igor Babiac (Dragoste 2. America), Mihai Călin (5 minute), Şerban Lazarovici (Tipografic majuscul), şi Teodor Corban (Urma) concurează la categoria Cel mai bun actor într-un rol principal.

Acasă (r. Radu Ciorniciuc), Lemn (r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst şi Ebba Sinzinger), Superhombre (r. Lucian Mircu, Mircea Gherase) şi Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom) sunt cele patru pelicule nominalizate în categoria Cel mai bun film documentar.

De asemenea, două documentare – Acasă (r. Radu Ciorniciuc) şi Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom) – alături de lungmetrajul de ficţiune Urma (r. Dorian Boguţă) sunt nominalizate pentru Cel mai bun film de debut.

Premiera anului 2021 este prezenţa a trei categorii distincte dedicate scurtmetrajelor: 12 titluri au fost nominalizate pentru Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune, Cel mai bun scurtmetraj de animaţie şi Cel mai bun scurtmetraj documentar.

La categoria Cel mai bun film european, criticii de film din juriul de nominalizări au votat pentru următoarele patru titluri distribuite în cinematografele din România anul trecut: Il TraditoreTrădătorul (r. Marco Bellocchio), It Must Be HeavenParadisul, probabil (r. Elia Suleiman), Les MiserablesMizerabilii (r. Ladj Ly) şi Sorry We Missed You (r. Ken Loach).

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo 2021 au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesionişti din domeniu: criticii de film Iulia Blaga, Irina Trocan, Victor Morozov, Călin Boto şi Gabriela Filippi, regizorii Marius Olteanu, Mona Nicoară şi Nora Agapi, actriţa Emilia Dobrin, editorul Eugen Kelemen şi Ioana Dragomirescu, coordonatoarea Cinema Elvire Popesco.

După anunţul nominalizărilor, peste 650 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2021, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.

Lista completă de nominalizări la Premiile Gopo, 2021

Cel mai bun film de lungmetraj

  • Acasă
    producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • colectiv
    producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova | România (Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)
  • Ivana cea Groaznică
    producători: Ada Solomon, Ivana Mladenovic | România (MicroFILM)
  • Tipografic Majuscul
    producător: Ada Solomon | România (MicroFILM)

Cea mai bună regie


 Alexander Nanau pentru filmul colectiv
 Ivana Mladenovic pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Radu Ciorniciuc pentru filmul Acasă
 Radu Jude pentru filmul Tipografic Majuscul

Cel mai bun actor în rol principal


 Igor Babiac pentru rolul Anton din filmul Dragoste 2. America
 Mihai Călin pentru rolul Nicu Holban din filmul 5 Minute
 Şerban Lazarovici pentru rolul Mugur Călinescu din filmul Tipografic Majuscul
 Teodor Corban pentru rolul Mihnea din filmul Urma

Cea mai buna actriţă în rol principal


 Diana Cavallioti pentru rolul Liliana Calomfir din filmul 5 Minute
 Irina Rădulescu pentru rolul Ana din filmul Urma
 Ivana Mladenovic pentru rolul Ivana din filmul Ivana cea Groaznică

Cel mai bun actor în rol secundar


 Dragoş Bucur pentru rolul Radu din filmul Urma
 Emanuel Pârvu pentru rolul Coman din filmul 5 Minute
 Lucian Ifrim pentru rolul Cristi din filmul Urma
 Miodrag Mladenovic pentru rolul Tatăl din filmul Ivana cea Groaznică

Cea mai bună actriţă în rol secundar


 Ana Radu pentru rolul Anca Holban din filmul 5 Minute
 Anca Pop pentru rolul Anca din filmul Ivana cea Groaznică
 Elvira Deatcu pentru rolul Maria Holban din filmul 5 Minute
 Ioana Iacob pentru rolul Mama din filmul Tipografic Majuscul

Cel mai bun scenariu


 Dorian Boguţă şi Loredana Novak pentru filmul Urma
 Ivana Mladenovic şi Adrian Şchiop pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Radu Jude şi Gianina Cărbunariu pentru filmul Tipografic Majuscul

Cea mai bună imagine


 Alexander Nanau pentru filmul colectiv
 Barbu Bălăşoiu pentru filmul Urma
 Carmen Tofeni pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Oleg Mutu pentru filmul Dragoste 2. America
 Radu Ciorniciuc şi Mircea Topoleanu pentru filmul Acasă

Cel mai bun montaj


 Alexander Nanau, George Cragg şi Dana Bunescu pentru filmul colectiv
 Andrei Gorgan pentru filmul Acasă
 Cătălin Cristuţiu pentru filmul Tipografic Majuscul
 Patricia Chelaru şi Cătălin Cristuţiu pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Tudor D. Popescu pentru filmul Urma

Cel mai bun sunet


 Alexandru Dumitru pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Andre Rigaut şi Michal Fojcik pentru filmul Dragoste 2. America
 Jean Umansky şi Dana Bunescu pentru filmul Tipografic Majuscul
 Mihai Grecea, Angelo Dos Santos, Michele Schillings pentru filmul colectiv
 Tom Weber, Andreas Mühlschlegel şi Lukás Moudrý pentru filmul Acasă

Cea mai bună muzică originală


 Bartosz Chajdecki pentru filmul Dragoste 2. America
 Flora Pop pentru filmul Totul nu va fi bine
 Marius Leftărache şi Matei Stratan pentru filmul Urma

Cele mai bune decoruri


 Andreea Popa pentru filmul Urma
 Irina Moscu pentru filmul Tipografic Majuscul
 Mihaela Poenaru pentru filmul Dragoste 2. America

Cele mai bune costume


 Adina Bucur pentru filmul 5 Minute
 Dorin Negrău pentru filmul Tipografic Majuscul
 Iulia Popescu pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Mălina Ionescu pentru filmul Urma

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură


 Bianca Boeroiu şi Domnica Bodogan pentru filmul Tipografic Majuscul
 Dana Moldoveanu şi Lidia Ivanov pentru filmul Urma
 Iulia Popescu şi Dejana Petrucic pentru filmul Ivana cea Groaznică
 Manuela Simionescu şi Dana Roşeanu pentru filmul 5 Minute

Cel mai bun film de debut


Acasă (r. Radu Ciorniciuc)
Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom)
Urma (r. Dorian Boguţă)

Cel mai bun documentar


Acasă r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
Lemn r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst şi Ebba Sinzinger, producători: Vincent Lucassen, Ebba Sinzinger, Monica Lăzurean-Gorgan | România (4 Proof Film)
Superhombre r. Lucian Mircu, Mircea Gherase, producători: Mircea Gherase, Lucian Mircu | România (Mircea Gherase PFA)
Totul nu va fi bine r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom, producători: Alexandru Solomon, Ada Solomon | România (Hi Film Productions)

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune


În noapte r. Ana Pasti, producători: Irena Isbăşescu, Adrian Sitaru | România (4Proof Film)
Kaimos r. Sarra Tsorakidis, producător: Paul Negoescu | România (Papillon Film)
Laila r. Raya Al Souliman, producător: Paul Negoescu | România (Papillon Film)
Ţinutul care nu doarme niciodată r. Andra Tarara, David Schwartz, producători: Andra Tarara, David Schwartz | România

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie


Candy Can r. Anton Octavian, producător: Mihai Mitrică | România (Safe Frame)
Cântec de leagăn r. Paul Mureşan, producător: Mihai Mitrică | România (Safe Frame)
Moartea şi cavalerul r. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeş | România (Hai-Hui Entertainment)
Saşa şi Petre r. Luca Istodor | România

Cel mai bun scurtmetraj documentar


Apropieri r. Ioana Grigore, producător: Ioana Grigore | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
Cerbul a trecut prin faţa mea r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri |România (Activ Docs)
Totul pentru Riana r. Mihai Gavril Dragolea, producători: Mihai Gavril Dragolea, Ioana Lascăr | România (Vagabond Film, deFilm)
Venim pe rând şi mergem pe sărite r. Mihnea Toma | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)

Tânără speranţă
Alma Buhagiar pentru regia scurtmetrajului Împreună
Cătălin Rugină pentru imaginea scurtmetrajelor Datoria, Vânătoarea de cerbi
Gabor Bondi pentru rolul Raul din scurtmetrajul În noapte
Patricia Chelaru pentru montajul filmului Ivana cea groaznică
Teona Galgoţiu pentru regia scurtmetrajelor Elefant departe, Mă uit înapoi şi dispare

Cel mai bun film european


Menocchio / Il Traditore / Trădătorul r. Marco Bellocchio | Italia, Franţa, Germania, Brazilia (distribuitor: Independenţa Film)
It Must Be Heaven / Paradisul, probabil r. Elia Suleiman| Franţa, Qatar, Germania, Canada, Turcia, Teritoriile Palestiniene (distribuitor: Independenţa Film)
Les Miserables / Mizerabilii r. Ladj Ly | Franţa (distribuitor: Independenţa Film)
Sorry We Missed You / În absenţa dvs. r. Ken Loach | Franţa (distribuitor: Independenţa Film)

Gala Premiilor Gopo 2021 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Babel Communications.
Sponsori principali
: Apa Nova, Banca Transilvania, Cellini, Enel România
Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, IQOS
Parteneri: Stella Artois
Partener de monitorizare: MediaTRUST
Parteneri media: All about Romanian Cinema, Cinemap, Cultura la Dubă, Coverstories, Cooperativa Urbană, Decât o Revistă, Elle, Films in Frame, Hotnews, HappyFish, IQAds, Liternet, Mindcraft Stories, Movienews, Psychologies, Smark, Spotmedia, Unica, Urban.ro, Ziarul Metropolis, Zile şi Nopţi.