Simona Halep, prima victorie după trei luni și jumătate (6-4, 3-6, 6-1 vs Magda Linette) – Românca, în turul doi la WTA Cincinnati

0
599

Simona Halep a obținut marți prima victorie de la revenirea pe teren: în primul tur de la Cincinnati, românca a învins-o în trei seturi (6-4, 3-6, 6-1) pe Magda Linette (44 WTA).

Chiar dacă a avut probleme fizice în setul secund (a jucat cu un bandaj imens pe coapsă) și meciul a fost întrerupt timp de o oră din cauza ploii, Simona a reușit să rămână concentrată și s-a impus după două ore și șapte minute de joc.

• Simona Halep a servit 11 ași în meciul cu Magda Linette;

• În turul al doilea, Simona se va duela cu învingătoarea partidei dintre Jessica Pegula (SUA, 30 WTA) și Camila Giorgi (71 WTA),
  • Pentru Halep a fost prima victorie după trei luni şi jumătate. La 12 mai, la turneul de la Roma, jucătoarea din Constanţa s-a accidentat la gambă în timpul partidei cu Angelique Kerber. Ea a revenit săptămână trecută la Montreal, dar a fost învinsă în meciul din turul doi, unde a fost acceptată direct, de americanca Danielle Collins.